Rekuperatory bezkanałowe sprawdzają się w dużych pomieszczeniach

Mieszkańcy domów starają się, aby w zimie temperatura powietrza wynosiła powyżej 18 -20 stopni. Najkorzystniejszą temperaturę w czasie upału określa się dodając do temperatury zewnętrznej 20 i dzieląc przez dwa. Takie graniczne temperatury wymagają precyzyjnych urządzeń zarządzających temperaturą wewnątrz pomieszczeń.

Instalowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych jest łatwe na etapie budowy domów. Skuteczność wentylacji zależy od odpowiedniego poprowadzenia kanałów, rur, dysz i rozmaitych przewodów dzięki którym odbywa się wymiana powietrza poprzez rekuperatory i klimatyzatory. W istniejących budynkach również można wykonać potrzebną instalację, jednak wymaga to dużych nakładów.

W przypadku dużych obiektów w postaci hal sportowych, basenów czy magazynów stosuje się bezkanałowe rekuperatory dachowe. Tego typu urządzenia są bardzo wydajne i nie wymagają prowadzenia w budynku skomplikowanych instalacji, przewodów i kanałów.

Do użytku domowego i biurowego dostępne są rekuperatory podsufitowe, które umożliwiają wymianę powietrza bez konieczności prowadzenia systemu kanałów nawiewowo wywiewnych. Dzięki temu możliwe jest łatwe i tańsze modernizowanie budynków.

Z ekonomicznego punktu widzenia w warunkach domowych najbardziej opłacalna jest wentylacja kanałowa, wzbogacona rekuperatorami, klimatyzatorami, gruntowymi wymiennikami ciepła oraz innymi urządzeniami. Dzięki temu przy użyciu jednej centrali można wymieniać powietrze w wielu pomieszczeniach. W przypadku rekuperatorów czy klimatyzatorów bezkanałowych, trzeba je instalować w każdym pomieszczeniu.