Rola rekuperatorów podsufitowych w wentylacji pomieszczeń

Branża wentylacyjna to branża wyposażona w szereg niezawodnych i sprawnych urządzeń poprawiających parametry powietrza w pomieszceniach. Jednymi z nich są rekuperatory, których możemy wyróżnić co najmniej kilka typów.

Po pierwsze, rekuperatory możemy podzielić na kanałowe i bezkanałowe. Te pierwsze nie są obecnie w powszechnym użycie, gdyż ich montaż i instalacja są skomplikowane. Te drugie natomiast więca tryumfy w branży i są stosowane powszechnie jako najsprawniejsze urządzenia pozwalające na efektywny odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzatory. Rekuperatory bezkanałowe możemy podzielić m.in. ze względu na miejsce zastosowania. I tak, wyróżniamy rekuperatory dachowe i podsufitowe. Na tych drugich skupimy się teraz najmocniej.

Rekuperatory podsufitowe, jak sama nazwa wskazuje, montuje się przy suficie i znajdują one zastosowanie w utrzymywaniu ciepła zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach wielkogabarytowych: halach sportowych, przemysłowych czy produkcyjnych. W skrócie zasada działania rekuperatorów polega na ponownym ogrzewaniu, nawilżaniu oraz usuwaniu zanieczyszczeń ze zużytego powietrza, dzięki czemu do naszych pomieszczeń nawiewane jest powietrze o najlepszych jakościowo parametrach fizycznych.

Szacuje się, że sprawność rekuperacji zależy od rodzaju rekuperatorów, jaki wybierzemy. Kolejny ich podział uwzględnia budowę i rodzaj wymiennika. Najskuteczniejsze wymienniki ciepła działają w instalacjach rekuperacyjnych przeciwprądowych. Są to wymienniki ciepła wyposażone w przegrody płytowe wykonane z materiałów o dobrych właściwościach termoprzewodzących - strumienie powietrza wywiewanego i nadmuchiwanego nie mają za sobą bezpośredniej styczności, ale "opływają" wymiennik ciepła w dwóch przeciwnych kierunkach, biegnąc do siebie równolegle.