Wymienniki ciepła a sprawność rekuperatorów

Rekuperatory składają się z wymienników ciepła, które mają wpływ na ich sprawne działanie. Wymienniki ciepła pobierają energię z jednego źródła i zamieniają ją na temperaturę dla innego źródła.

Popularnym wymiennikiem ciepłą, znanym każdemu, jest kaloryfer. Popiera on ciepło z wody i oddaje je pomieszczeniu. W drugą stronę działa działa to np. w lodówce. Pobiera ona energię z prąd i zamienia ją na zimne powietrze wewnątrz.

Najbardziej obrazowym przykładem rekuperatora, na które działanie ma wpływ wymienni ciepła, jest klimatyzacja. Jedną rurą wchodzi powietrze z zewnątrz, drugą wychodzi z wewnątrz pomieszczenia. W rekuperatorze powietrze z wewnątrz oddaje swoją temperaturą powietrzu wchodzącemu (niezależnie do tego czy jest ono ogrzewane czy schładzane). Jeżeli wymiennik ciepłą nie zadziała, klimatyzacja również nie będzie działała poprawnie.

Rekuperatory powinny być kontrolowane regularnie przez wykwalifikowane ekipy. Poprawne działanie wymienników ciepła wpływa na całość instalacji.

Rekuperatory nas otaczają i są jedną z form ponownego wykorzystywania energii, które jest bardzo pożądane w dzisiejszych czasach. Wszystkie ekodomy korzystają z rekuperatorów. Są nimi np. bardzo popularne solary.