Rekuperatory i wymienniki ciepła do kotłów grzewczych.

Wybierając kocioł grzewczy do swojego domu zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na jego cenę oraz oczywiście moc i wydajność z jaką pracuje. Wielu z nas nie wie, że warto również dowiedzieć się czy znajdują się w nim rekuperatory oraz jakie wymienniki ciepła zostały w nim wykorzystane.

Współcześnie wiedza na temat, jaki są rekuperatory jest wśród nas ciągle niska, ze względu na to, nie pytamy o ich obecność w urządzeniach, które kupujemy. Tymczasem rekuperatory mogą naprawdę wpłynąć na wysokość kosztów, jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem.

Warto również się dowiedzieć, jaką rolę spełnia wymiennik ciepła, który zamontowany jest w kotłach grzewczych. Te elementy w kotłach grzewczych zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej albo krzemowo - aluminiowych stopów, co ma zagwarantować ich trwałość. To jednakże podnosi również cenę całego kotła. Co prawda cenę można nieco obniżyć wykorzystując wymiennik stworzony z miedzi, jednakże te poprzednie będą lepszą inwestycją.

Mogą być wykorzystane wymienniki przeponowe i bezprzeponowe oraz przepływowe i pojemnościowe. W kotle wymiennik ma przejąć energię cieplną ze spalin, które są ochładzane do temperatury 120 stopni Celcjusza. Dzięki wymiennikom nie dochodzi do zmarnowania tej energii. Dlatego też można powiedzieć, że wymienniki ciepła w kotłach mogą odgrywać kluczową rolę, a więc warto zwrócić na nie uwagę w czasie zakupu kotła do domu.