Rodzaje rekuperatorów w systemach wentylacyjnych

Narzuca pewne trendy, okazję

Ekologia wkracza niemal do każdej dziedziny życia. Narzuca pewne trendy, które w przyszłości mogą okazać się zbawienne dla natury. Nie ominęła również budownictwa. Czasem ekologia ma duży wpływ na ostateczny kształt budynku, innym razem rodziny decydują się na niewielkie akcenty.

Jednym z niepozornych elementów, który wpływa na oszczędność energii jest wykorzystanie rekuperatorów w systemach wentylacyjnych. Mimo że początkowy koszt takiego rozwiązania jest wyższy, na dłuższą metę przynosi duże oszczędności.

Współczesne rekuperatory działają coraz lepiej, przynosząc coraz więcej korzyści nie tylko w domach mieszkalnych, ale i budynkach użytku publicznego jak baseny lub miejscach pracy jak duże biurowce.

Biorąc nieduże różnice użytkowaniu

Zadaniem rekuperatorów jest przede wszystkim ogrzewanie zassanego powietrza z zewnątrz. Przy okazji pełni dodatkową funkcję jak filtrowanie powietrza, co może okazać się zbawienne dla alergików. Ze względu na niewielkie różnice w zastosowaniu oraz budowie, wyróżniamy kilka grup wymienników ciepła.

Ruszającym wypełnieniem są rzadka

Są to rekuperatory płytowe, z ruchomym wypełnieniem oraz z czynnikiem pośrednim. Pierwsze posiadają prostą konstrukcję, dlatego też stosowane są najczęściej, mimo gorszych parametrów. Z ruchomym wypełnieniem są rzadko wykorzystywane ze względu na konieczność montowania silników elektrycznych. Ostatnia grupa rekuperatorów daje szerokie zastosowanie jednak jest najbardziej skomplikowana pod względem budowy. Każde z rozwiązań ma swoje wady jak i zalety, dlatego też należy je wykorzystywać zgodnie z zaleceniami i przeznaczeniem.